Dobro izbrana prehrana je za športnika velikega pomena. S pravilno prehrano dosega kar najboljši izkoristek treningov, vzdržuje zdravje in zmanjšuje možnost poškodb, pospeši regeneracijo med posameznimi treningi, vzdržuje ustrezno telesno težo, sestavo telesa in hidriranost, vzdržuje stalnost v doseganju dobrih rezultatov in posledično prinaša samozaupanje v lastne sposobnosti in telesno pripravljenost.
Odziv telesa na trening je temelj za postopno izboljšanje sposobnosti. Mišice so med naporno vadbo izpostavljene metaboličnemu (glikogenskem) izčrpanju, oksidativnim okvaram in mehanskim preobremenitvam, ki vodijo v mikropoškodbe mišičnih vlaken. Predvsem oksidativnim okvaram in metaboličnem izčrpanju lahko pomagamo z enostavnimi prehranskimi ukrepi.
Klinična športna prehrana pa ne proučuje le optimalne mešanice makro in mikro hranil za posamezno vrsto športa, izredno pomembno je tudi časovno načrtovanje prehrane, zato, da zadovoljujemo energijske potrebe samega treninga ter da poskrbimo za optimalno izgradnjo tkiva, torej dobro regeneracijo.
Z regeneracijo obnovimo glikogenske zaloge mišic, pospešimo izgradnji novih mišičnih proteinov, poskrbimo za dobro regeneracijo kit in kosti ter vzpostavimo normalno hidriranost. Obrok po treningu naj bo zaužit čimprej, najboljše v prvih 30 minutah, takrat je dokazano izkoristek največji. Že po dveh urah se zaloge glikogena polnijo mnogo počasneje.
Pravilno sestavljen obrok pomaga optimizirati mišico ter pripraviti telo za naslednji trening, ki bo zagotovo lažji, kot če ta obrok izpustimo. Poglejmo smernice, ki prikazujejo, kako sestaviti dober regeneracijski obrok: